Çocuğunuz İçin En İyi Bebek Maması Nasıl Seçilmelidir?

Bebek maması alışverişi öncesi bilmeniz gerekenleri, bu makalede sizler için derledik.


Bebek mamaları, anne sütünden normal gıdaya geçiş sürecinde bebeklere yardımcı olan ve bebeğinizin beslenmesini doğru bir şekilde sürdürmenizi sağlayan ara besin ürünleridir. Bu yazımızda bebek maması çeşitleri hakkında sizlere bilgiler verecek ve ek besinlere geçiş sürecinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayacağız.

Hepimizin bildiği gibi anne sütü, ilk altı ayda bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu dönemde, bebeğin ihtiyacı doğrultusunda ek gıdalara geçiş kararını yalnızca doktorunuz verebilir. Yine ilk altı aylık dönem içinde doktorunuz, bebeğin sağlık durumunu göz önünde bulundurarak, ek besinlere geçmeyi gerekli gördüyse, bebeğinizin bulunduğu döneme uygun ek gıdaları sizlere önerecektir.

Altıncı aydan itibaren ortalama iki yaşına dek geçen dönem bebeğinizin anne sütü ile beslenme döngüsüne eklenen ek gıdaları tüketmeye başladığı bir dönemdir. Başlangıçta anne sütü ağırlıklı olan bu dönem, ayların geçmesiyle birlikte, ek gıda ve katı gıdalara geçişin yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde tercih etmeniz gereken bebek mamaları da yine doktorunuz tarafından sizlere önerilecektir.

Ek Besinlere Geçiş Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünyaya gözlerini açtığı ilk andan itibaren doğru bir şekilde beslenerek gelişimini sürdüren bebeğiniz, belirli bir erişkinliğe ulaştıktan sonra, doktor tavsiyesinin ardından, anne sütüne ek olarak, bebek mamaları ile beslenmeye başlayacaktır. Bu dönemde ebeveynler, bebek maması çeşitleri arasında inceleme yapma ve kaliteli markalar konusunda araştırmalar yapmaya başlarlar. Bu noktada sizlere, ek besinlere geçiş sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaları açıklamak isteriz.

  1. Anne sütü mucizevi yapısı sayesinde, bebek beslenmesinde temel besin unsurudur. Doktorunuzun yönlendirmesini de göz önünde bulundurmanız ve bebeğinizi olabildiğince anne sütüyle beslemeye devam etmeniz gerekir.
  2. Doktorunuzun, ek besinlere geçiş konusundaki yönlendirmesi ve sizlere önereceği bebek mamaları, sizin için en iyi bebek maması tercihi olacaktır.
  3. Bebek mamaları, ulusal ve uluslararası standartlara uygun bir şekilde üretilmektedir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan ve doktorunuz tarafından sizlere önerilen bebek mamaları ürünlerini güvenle satın alabilirsiniz.

Bebek Maması Çeşitleri Nelerdir?

Ek besinler, bebeğinizin büyüme ve gelişim çağında, anne sütünün tek başına yeterli olmamaya başladığı dönemle birlikte kullanılan tamamlayıcı besin ürünleridir. Bebeğin gelişimiyle birlikte artan besin ihtiyacının anne sütüyle karşılanamayan kısmı, tamamlayıcı besinler yardımıyla karşılanabilmektedir. Sağlık Bakanlığı ve uluslararası kuruluşlar, altıncı aydan itibaren, doktor yönlendirmesinin ardından, tamamlayıcı gıdalara geçiş yapılabileceğini ve bu sayede bebeğin, normal beslenme süreciye uyumluluk sağlayabileceğini belirtmektedir. Bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besin öğelerini içeren ve anne sütünü tamamlayıcı olarak kullanılan ek besinlere, doktorunuzun tavsiyesinin ardından başlamanız gerekir. Bu noktada, bebek mamalarının numaralandırıldığını ve bebeğin gelişimine bağlı olarak uygun numaralı bebek mamasının yine doktorunuz tarafından sizlere önerilebileceğini unutmamanız gerekir.

Bebeğinizin beslenmesini doğru bir şekilde sürdürebilmeniz için, doktor tavsiyesiyle birlikte kullanmaya başlayacağınız ek besinleri yakından tanımanızda fayda vardır. Bu bölümde sizlere, bebek maması çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgiler sunuyoruz.

Kaşık Mamaları

Kaşık mamaları, bebeğinizin ek besinlere geçtiği dönemde kullanabileceğiniz, genelde toz şeklinde satılan; ılık su veya sütle karıştırılarak kullanıma hazır hâle gelen besinlerdir. Anne sütü ile kullanımlar genelde doktor tavsiyesine göre kullanılır. Kaşık mamalar, bebek gelişiminde doktorlar tarafından önerilen besinler olan, sebze, meyve, tahıl ve pirinç ürünlerinin bir araya getirilmesiyle üretilen ve bebeğin ihtiyacı doğrultusunda hazırlanan ürünlerdir. Bu nedenle, doktorunuzun tavsiyesinin ardından başlayacağınız ek gıda döneminde, kaşık mamalarını güvenle kullanabilirsiniz.

Kaşık Mamalarını İnceleyin

Kavanoz Mamaları

Kavanoz mamaları, bebeğinizin ek besinlere geçiş yaptığı dönemde kullanabileceğiniz, vakumlanmış kavanozlar içinde satılan ek besin ürünleridir. Kavanoz mamalarının üretiminde, bebek gelişimi açısından faydalı olan besin öğeleri kullanılmaktadır. Evde yapılan konserve yöntemine benzer bir şekilde vakumlu kavanozlarda muhafaza edilen kavanoz mamaları, kullanılan bu yöntem sayesinde, besleyici özelliklerinin uzun süre koruyabilir. Özellikle; seyahat, tatil ve misafirlik gibi durumlarda, ebeveynlere hızlı ve pratik bir çözüm sunan kavanoz mamalarını, doktorunuzun yönlendirmesiyle birlikte güvenle kullanabilirsiniz.

Kavanoz Mamalarını İnceleyin

Devam Sütleri

Devam sütleri, doktorunuzun yönlendirmesinin ardından kullanmaya başlayabileceğiniz ek besinlerden bir diğeridir.. Formül süt olarak da bilinen devam sütleri, anne sütüne yakın bir forma kavuşacak şekilde hazırlanır ve bu sayede bebeğin katı gıdaya geçişinde önemli bir destekleyici olur. Formül sütler arasında, kabızlık ve gaz oluşumunu önleme gibi özellikleri bulunan devam sütleri de yer almaktadır. Toz, sıvı konsantre ve kullanıma hazır olacak şekilde üç temel formda satılan devam sütlerinden bebeğinize en uygun olanını doktorunuzun tavsiyesinin ardından seçmeniz mümkündür.

Devam Sütlerini İnceleyin

Biliyor Musunuz?

Joker olarak, gıda güvenliği konusuna büyük bir önem gösteriyoruz. Bu nedenle, joker.com.tr’de satılan tüm mama ve gıda ürünlerinin son kullanma tarihlerini düzenli olarak kontrol ediyor ve son kullanma tarihine 90 gün kalan ürünlerin satışını durduruyoruz.

İlginizi Çekebilir: En İyi Bebek Maması Hangisi? Bebek Mamaları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ek: +6 Aylık Bebekler için Pişmiş Meyve Karışımı Tarifi

Joker Baby YouTube Kanalımıza Abone Olun

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makalemiz okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden puan almıştır.

Beğenmenize Çok Sevindik!

Bizi sosyal medyada takip etmek ister misiniz?

Beklentilerinizi Karşılayamadığımız için Üzgünüz 🙁

Makalemizi geliştirmemize yardımcı olun!


Aşağıdaki formu doldurarak, makalemizle ilgili sorularınızı yazarımıza iletebilirsiniz. Toplam yorum sayısı: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Furkan Tetik - Uzman Satış Danışmanı
1993 yılında dünyaya gelen Furkan Tetik; oto güvenlik koltukları (Cybex, GB, Britax Römer , Maxi Cosi, Besafe vb), bebek arabası (Bugaboo, Cybex , GB, Silver Cross , Stokke vb.), hamilelik dönemi ve sonrası gibi anne-bebekle ilgili konularda çeşitli seminerler aracılığıyla eğitim almış ve sertifikalar kazanmıştır. İstanbul Üniversitesi Maliye bölümünde eğitimine devam eden ve Joker Baby Emaar Square mağazamızda görev alan Furkan Tetik, bilgi ve birikimini siz değerli Joker Blog okuyucularıyla paylaşıyor.
Open