Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzman Pedagog Emre Buruşoğlu, Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalede, oyuncak alışverişinde ebeveynlerin dikkat etmesi gerekenleri listeledi.


Oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler başlıklı yazımızda ebeveynlerin oyuncak alışverişi esnasında nelere dikkat etmesi gerektiğini ele alacağız. Oyuncaklar; bebek, çocuk ve yetişkinler için vazgeçilmez gereçlerdir. Özellikle bebek ve çocuklarda eğlenceli zaman geçirmenin ötesinde bilişsel, akademik, fiziksel, sosyal, duygusal ve ruhsal yönden gelişimi destekler. Bu bağlamda, oyuncaksız ve oyunsuz bir bebeklik ve çocukluk dönemi düşünülemez. Her bebek ve çocuk, biz yetişkinler farkına varalım ya da varmayalım her ortamda ve her objeyle oyun oynayabilme kabiliyetine sahiptir zira oyun oynamak onlar için eğitsel bir süreçtir. Örneğin, mutfakta yemek yapan annesini gözlemleyen bir çocuk, annesini taklit etmek ve onun gibi davranışlar sergilemek isteyebilir. Bu durumda çocuk, kendi kendine bir oyun oynuyorken, taklit etme yöntemiyle kişisel gelişim eyleminde bulunmaktadır.

Ebeveynler, oyuncak seçiminde bilinçli bir şekilde hareket ederek çocuklarının kişisel gelişimine katkı sağlayacak oyuncakları temin etmelidir. Bu yazımda, ebeveynlere yol göstererek oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizleri bilgilendireceğim.

Çocuk Gelişimine Katkı Sağlayan Oyuncaklar Joker’de Sizlerle

İlginizi Çekebilir: Çocuklarda Kıskançlık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaş Sınırlamalarına Dikkat Edin.

Oyuncak firmaları ürettikleri oyuncakların üzerine yaş sınırları koyarlar ve belirtilen yaşın altında olan çocuklar için söz konusu oyuncağın zararlı olabileceği uyarısını yaparlar. Bu uyarı oyuncak seçerken dikkat edilecek hususların başında gelir. İncelenen oyuncak hangi çocuk için alınacak ise çocuğun takvim yaşı ve gelişim dönemi göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak bu yeterli değildir. Oyuncak alınan çocuğun bireysel özelliklerinin de göz önünde bulundurulması gerekir. Zira, aynı takvim yaşına sahip çocuklar bile aslında birbirlerinden farklı karakteristik özelliklere sahip olabilir. Yaşıtlarından önde veya geride; yeterlilikleri veya yetersizlikleri olabilir.

Çocukların ilgi ve yetenekleri de birbirinden farklıdır. Bu durum çocuğa alınacak oyuncak için çocuğun karakterinin göz önünde bulundurulmasını daha da önemli bir seviyeye yükseltir. Örneğin herhangi bir sebeple bir çocuk fazla ışık veya gürültüden hoşlanmayabilir ve hatta böylesi durumlardan korkabilir. Yaşı oynamaya müsait diye bu özellikleri bulunan bir oyuncağı çocuğa vermek, yapılacak büyük yanlışlardan birisi olacaktır.

Küçük Parçalar İçeren Oyuncaklara Dikkat!

Satın almayı düşündüğünüz oyuncak küçük parçalar ihtiva ediyorsa, ayrıca bir özen göstermeniz gerekmektedir. Zira, çocuklarda doğumdan itibaren uzun süreler devam eden ağızla nesneleri tanıma süreci tehlikeli bir dönemdir. Bundan dolayı küçük parçalı oyuncaklar 3 yaş, bazı durumlarda da 4 yaşından sonra kullanılmalıdır.

Çocuklara Zarar Vermeyen Ham Maddeden Üretilmiş Oyuncakları Tercih Edin.

Oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda öne çıkan başlıklardan bir diğeri de oyuncağın üretildiği ham maddedir. Satın almayı düşündüğünüz oyuncağın kanserojen ya da daha farklı zararlı kimyasallar içermemesi oldukça önemlidir. Bu konuda ebeveynlerin, oyuncak güvenliği yönetmeliğine uygun ve yönetmelikte istenen standartları sağlayan üreticilerin ürettiği oyuncakları tercih etmesi gerekir.

Çocuğunuzun Fiziksel, Zihinsel ve Duygusal Gelişime Katkı Sağlayacak Bebek Gelişimi Oyuncakları Tercih Edin.

Oyuncak seçimi aşamasında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus; satın almayı düşündüğünüz oyuncağın, çocuğunuzun zihinsel, fiziksel, duygusal ya da sosyal yönden gelişimine katkı sağlamasıdır. Yaratıcılığı destekleyen, zihni çalıştıran, işlem yapabilme kapasitesini arttıran, öz bakım becerilerini güçlendiren, motor becerileri geliştiren, çocuğun diğer çocuklar, kişiler ya da doğayla bağ kurmasını sağlayan oyuncaklar bulmanız ve bu oyuncaklardan çocuğunuza gerçekten uygun olan oyuncakları tercih etmeniz gerekir. Çocuğun gelişim dönemine göre bu tür oyuncaklara örnek olarak; bloklar, iç içe geçen renkli kaplar, puzzlelar, oyuncak hayvanlar, minyatür eşyalar, arabalar, bebekler, harf ve sayı bulunan oyuncaklar, minik müzik aletleri, çeşitli sesler çıkaran minyatür aletler, toplar değerlendirilebilir. Sayılan tüm bu oyuncaklar çocuğunuzun fiziksel, zihinsel ve/veya duygusal gelişimine olumlu etkileri olabilecektir. Önemli olan nokta tüm oyuncakların aynı anda çocuğun kullanımına sunulmaması, döngüsel olarak ikişer yada üçerli olarak farklı zamanlarda farklı oyuncakların sağlanmasıdır. Bu sayede çocuğun önündeki oyuncağa yoğunlaşması ve onun fonksiyonlarını keşfetmesi mümkün hâle gelecektir. Aksi takdirde, tüm oyuncaklarına anında ulaşabilen çocukların dikkatini aynı noktaya toplayamaz ve bu konuda beceri edinme güçlüğü çekebilir.

Pahalı Oyuncak Doğru Oyuncak Demek Değildir.

Çocuklar, oyuncaklara biz yetişkinlerin baktığı gözle bakmazlar. Onlar oyuncağın hangi ülkeden ithal olduğuyla ya da nasıl bir fiyat etiketine sahip olduğuyla ilgilenmezler. Bazen büyük bir heyecanla, yüksek bir fiyata alınan oyuncak çocuğa sunulduğunda, çocuk oyuncakla hiç ilgilenmeyebilir ve hatta bundan dolayı hayal kırıklığı yaşayabilir. Gösterişli bir oyuncak yerine basit ve sade bir oyuncak çocuğun gözdesi olabilir. Çocuk için en önemli nokta onun hayal dünyasını harekete geçiren, bilişsel süreçlerini aktive eden ve öğretici özelliklere sahip olan oyuncakların seçilmesidir.

Sonuç

Oyuncakların, çocuk gelişiminde ne derece önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Çocukların öğrenme merakını gidermelerine yardımcı olan oyuncaklar, onların hem fiziksel hem ruhsal hem de duygusal ihtiyaçlarına yanıt sunabilir. Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı bu makalemizde, siz değerli ebeveynlere oyuncak alışverişi öncesinde aklınızda bulundurmanız gereken kriterleri listelemeye çalıştım. Ebeveynler olarak çocuğumuzun gelişimine katkı sağlayacak ve onlara zararı dokunmayan malzemeden üretilmiş oyuncakları tercih etmeli ve hayal güçlerini geliştirme yolculuklarında onlara en iyi imkânı sunmamız gerekmektedir.

Joker.com.tr’ye Git

İlgili Yazı: Özel Eğitimde Oyun ve Oyuncakların Önemi

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makalemiz okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden puan almıştır.

Beğenmenize Çok Sevindik!

Bizi sosyal medyada takip etmek ister misiniz?

Beklentilerinizi Karşılayamadığımız için Üzgünüz 🙁

Makalemizi geliştirmemize yardımcı olun!


Aşağıdaki formu doldurarak, makalemizle ilgili sorularınızı yazarımıza iletebilirsiniz. Toplam yorum sayısı: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Buruşoğlu - Pedagog / Psikolojik Danışman
1979 yılında Sakarya ilinde dünyaya gelen Emre Buruşoğlu, 1997-2001 yılları arası Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılından bu yana çeşitli eğitim kurumlarında Pedagog / Psikolojik Danışman olarak çalışmalarını sürdürüyor. Evli ve Irmak isminde bir kız çocuk sahibi olan Emre Buruşoğlu, bilgi ve birikimini siz değerli Joker Blog okuyucularıyla paylaşıyor.
Open