Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?


Klinik Psikolog İrem Polat kitap okuma alışkanlığının nasıl kazandırılacağının yollarını açıklıyor.

Hepimiz çocuklarımız için iyi bir yaşam hayal ediyoruz. Yaşamın saklı anahtarlarına kitap okuyarak yaklaşabileceklerini, hatta belki ulaşabileceklerini biliyoruz içten içe. Okumak sayesinde çocuklarımızın ‘farkında’ bir birey olacaklarına da şüphemiz yok.

Peki, okuma ve öğrenme sevgisini çocuklarımıza kazandırmak ve çocukları okumaya teşvik etmek için neler yapabiliriz?

1.Erken Dönemde Tanıştırmak:

Anne karnındaki bebeğinize bile kitap okuyabilirsiniz. Sesiniz, ritim, kafiyeli heceler, dikkatiniz bebeğinize ve aranızdaki ilişkiye çok iyi gelir. Bebeğiniz doğduktan sonra da istediğiniz anda onu kitaplarla tanıştırabilirsiniz. Burada amaç çocuğa bir şey öğretmekten ziyade bebeğinizin kitaplarla olumlu bir ilişki kurmasıdır. Çeşitli dokular barındıran, ses çıkartan, renkli, yani farklı duyuları hareket geçiren kitaplar bu dönem için güzel bir başlangıca vesile olur.

2.Rutine Dahil Etmek:

Çocuklar rutinleri sever. Planlarını bilmek onları kontrolde ve güvende hissettirir. Tıpkı diş fırçalamak, pijama giymek gibi kitap okumak da çocuğun doğal ve günlük rutinin içinde olabilir.

3. Dağınıklığa İzin Vermek:

Çocuklar istedikleri her yerde bir şeyler okuyabilmeli. İster yerde uzanırken, ister amuda kalkarken, ister koltukta otururken… Kitaplar evin çeşitli yerlerinde olabilir. Unutmayın: Dağınık ev yaşayan evdir.

4. Model olmak:

Ebeveynin söylediklerindense yaptıklarıdır mühim olan. Annesi ve babası keyifle kitap okuyan bir çocuğun kitap okuma olasılığı artar.

5.Paylaşmak:

Kitaplar, Ebeveyn- çocuk arasındaki ilişkiyi ve bağı muazzam güçlendirebilir. Babasının kendine kitap okuması bir çocuk için en kıymetli çocukluk anılarındandır. Nasıl ki sofralar aile üyelerini bir araya getirir, kitap okuma anları da aile sofraları gibi aile üyelerinin bir araya geldiği ve keyif aldığı bir değere dönüşebilir.

 

6.Yaşına ve Mizacına Uygun Kitaplar seçmek:

Her çocuk ve aile biriciktir. Çocuğunuzun yaş seviyesine ve mizaç özelliklerine uygun kitapları araştırmak önemlidir. Hatta zaman zaman ebeveynin, kitabı çocuktan önce okuması faydalı olacaktır. Ebeveynleri aile kültürlerine, yaklaşımlarına ve çocuğun yapısına uygun olmayan içerikleri okumamayı tercih edebilirler.

7.Seçimlerine Saygı Duymak:

İster karikatür, ister çizgi roman, ister dergi… İster polisiye, ister fantastik kurgu…Önemli olan çocuğun arzu ettiği ve keyif aldığı şeyi okumasıdır.

8.Ekran Zamanı:

Çocukların ekran başında geçirdikleri sürenin yaşıtları için uygun bulunan sürelerde seyretmesi önemlidir. Ekranda rengarenk, çok hızlı bir dünyaya tek bir tuşla erişim mümkündür. Sanal dünyaya gereğinden fazla alışan bir çocuğun kitap okuma alışkanlığını kazanma ihtimali düşer. Zira kitap okumak için dikkati toplamak, sebat etmek gerekmektedir.

9.Kolay Erişim Sağlamak:

Kitapların, çocuğun rahatça erişebileceği, çocuğun boy hizasında olması önemli. Böylece arzu ettiği anda okuma yapabilir. Montessori Kitaplıkları özellikle erken dönemdeki çocuklar için oldukça elverişlidir.

10.Cezadan Kaçınmak:

Çocuğa bir davranışının sonucunda yaptırım amaçlı söylenen ‘Bugün evden çıkamayacaksın, kitap okuyacaksın’ gibi bir söylem işleri sarpa sardırır. ‘Kitap okumak sıkıcıdır, kötüdür’ algısı oluşturur. Bu nedenle ceza/yaptırım amaçlı kullanılmaması önemlidir.

12.Coşkuyla Karşılamak:

Yaptığınız seyahatlerde yerel kütüphaneleri ziyaret etmek, yeni çıkan bir kitabın sizde yarattığı coşkuyu çocuğunuzun görmesi gibi coşkulu deneyimler kitap okuma alışkanlığını besler.

13.Hazırlıklı Olmak:

Çantanızda çocuğunuzun oyuncaklarına ek olarak, ona ait kitapların da bulunması şahane olur. Dışardayken bir şey yapmak istediğinde seçeneklerinin arasında kitabının da hazır bulunması harika bir fırsat olur.

14.Her Yerde Okumak:

Toplu taşımada, Parkta, gezide, mağazada, tuvalette… Mümkün olan her yerde kitap okunabilir. Bunu fark etmek çocuk için büyük bir keyiftir.

15.Tekrardaki Şifayı Görmek:

Çocuklar okudukları bazı kitapları tekrar tekrar okumak isterler. Ya o kitapta bir şey öğreniyorlardır, ya da okumakta oldukları o kitap çocuğun yaşamındaki önemli bir duygusal konuya parmak basmaktadır. Tekrar tekrar okumaktan çekinmeyin.

16.İmza Günleri ve Kitap Fuarları:

Şehrinizdeki kitap fuarlarını ve sevdiğiniz yazarın imza günlerine çocuğunuzla birlikte katılmak şahane olmaz mı?

17.Önce Kitap, Sonra Film:

Okunan kitabın filmini izlemek acayip heyecan vericidir. Zihninde kurguladığın karakterler ve mekanlarla karşılaşmak bazen sevindirir, bazen hayal kırıklığına uğratır. Bu deneyimi yaşamak çocuklar için oldukça önemli.

18.Kitap Paylaşım Grupları:

Yurt dışında sık rastladığım ama Türkiye’de çocuk okurlarda maalesef hiç duymadığım bir olgu. Kitap okuma/paylaşım gruplarında aynı kitabı okumuş çocuklarla çeşitli aktiviteler yapılıyor. Yine bu grupta kitap değiş tokuşları da gerçekleştiriliyor. Ülkemizde de neden yaygınlaşmasın?

19.Oyun Oluşturun:

Kitapları da içine kattığınız oyunlar oluşturabilirsiniz. Kitapların hazine sandığına konup saklanması ve haritayla bulunması, anlatılan konudan hangi kitap olduğunun bulunması gibi. Oyunlar tamamen sizlerin yaratıcılığına kalmış. Hem eğlenceli, hem ilgi uyandırıcı olmaz mı?

20.Hediye edin:

Özel günlerde özel kitapları çocuğunuza ve birbirinize hediye edebilirsiniz. Bu, kitapların ne kadar değerli olduğu algısının oluşmasına imkan sağlar. Fakat kitap okuduğu için bir çocuğa ödül vermek sakıncalıdır. Sonucunda ödül alınan bir şey genelde çok da matah bir şey değildir.

21.Kitap Okuma Hakkında Kitaplar Okumak:

İçindeki karakterlerin kitaplarla olan maceralarını anlatan pek çok kitap mevcut. Bu öyküler çocuklara ilham verebilir.

22.Sesli Kitaplar ve Elektronik Kitap Okuyucular:

Çağın gerisinde kalmamak mühim. Resim çizerken veya odasını toplarken kitap dinlemekten zarar gelmez. Aynı şekilde gerçek kitapların yerini tutmasa da, yoğun ekran kullanan bir çocuğun kitaba geçişini elektronik bir kitap okuyucuyla (kindle gibi) desteklemek mümkündür.

23.Zorlamayın:

Kitap okuma konusunu bir baskı ve zorlama sürecine dönüştürmemekte fayda var. Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya çalışılırken, okumaya direnen bir çocukla küçük adımlarla ilerlemek en sağlıklısı olacaktır.

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makalemiz okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden puan almıştır.

Beğenmenize Çok Sevindik!

Bizi sosyal medyada takip etmek ister misiniz?

Beklentilerinizi Karşılayamadığımız için Üzgünüz 🙁

Makalemizi geliştirmemize yardımcı olun!


Aşağıdaki formu doldurarak, makalemizle ilgili sorularınızı yazarımıza iletebilirsiniz. Toplam yorum sayısı: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İrem Polat - Klinik Psikolog
İrem Polat; Eyüboğlu Koleji’ndeki lise eğitiminin ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji & Uluslararası İlişkiler bölümlerinden (çift anadal) mezun oldu. İngiltere’de University of Westminser’da örgütsel psikoloji alanında yüksek lisansını tamamladı. İkinci yüksek lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji programında yaptı ve programdan ‘çift ve aile terapisti’ olarak mezun oldu. Hedefe Psikoloji, Davranış Bilimleri Enstitüsü ve Madalyon Psikiyatri Merkezi'nde ‘klinik psikolog’, Aydın Üniversitesi psikoloji bölümünde ‘yarı zamanlı öğretim görevlisi’, Eyüboğlu Koleji, İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı, Helen Doron gibi eğitim kurumlarında ‘okul psikoloğu’ olarak görev yapmıştır. İrem Polat, şu anda kurucu ortağı olduğu Mita Psikoloji'de klinik psikolog olarak hizmet vermektedir. Çocuk, ergen, yetişkin ve ailelerle psikoterapi çalışmalarını sürdürmektedir. Çeşitli firmalarla marka işbirlikleri yapmakta, şirketlere ve psikoloji alan uzmanlarına özel eğitimler düzenlemektedir.
Open